Головна / Новини / Хірургія ожиріння

Хірургія ожиріння

Проблема ожиріння стає актуальною у світовому масштабі. Кожного дня можна почути терміни «епідемія ожиріння», «чума 21 століття». За даними метааналізу епідеміологічних досліджень на ожиріння страждає близько 25% населення розвинених країн осіб віком 40-70 років. За прогнозами до 2025 року очікується збільшення кількості хворих на 50%.

Традиційний підхід до лікування ожиріння (дієта, заняття спортом) залишається неефективним через створення стійкого негативного емоційного фону та стресу, який також є тригерним чинником при розвитку ожиріння.

На сьогоднішній день фармакологічна індустрія також не може запропонувати ефективне рішення по лікуванню ожиріння. Тому увага все частіше прикута до хірургічних методів лікування ожиріння та корекції метаболічних розладів, сукупність розладів та порушень пов’язаних з ожирінням називають – метаболічним синдромом.

Метаболічний синдром – термін, що об’єднує велику кількість чинників серцево-судинних ризиків: артеріальну гіпертензію, абдомінальне ожиріння, дисліпідемію та інсулінорезистентність.

            Діагностика метаболічного синдрому.

У відповідності до спільної позиції провідних асоціацій, які досліджують проблему метаболічного синдрому повинна бути відповідність будь-яким 3-м з 5-ти наступних критеріїв:

 1. Збільшена окружність талії - ≥80 см у жінок і ≥94см у чоловіків.
 2. Концентрація тригліцеридів 150 мг/дл.
 3. Концентрація ХС ЛПВЩ <1,0 ммоль/л (40 мг/дл) у чоловіків i <1,3 ммоль/л (50 мг/дл) у жінок або лікування вказаного ліпідного порушення;
 4. Систолічний артеріальний тиск ≥130 мм рт. ст. або діастолічний ≥85 мм рт. ст., або лікування раніше діагностованої артеріальної гіпертензії;
 5. Концентрація глюкози у плазмі натще ≥5,6 ммоль/л (100 мг/дл) або фармакологічне лікування ЦД 2-го типу.

Для кого  баріатрична хірургія є методом вибору лікування ожиріння?

Основним діагностичним критерієм ожиріння є надлишок загальної маси тіла щодо норми. При оцінці стадії ожиріння віддається перевага значенню індексу маси тіла. Найбільш серйозну проблему являють ІІІ іі IV стадії ожиріння, особливо в поєднанні з іншими захворюваннями, що входять до групи метаболічного синдрому.

Які переваги баріатричної хірургії перед традиційними методами лікування ожиріння?

 1. Операції, що виконують при ожирінні спрямовані на обмеження кількості вживаної їжі та зменшення її всмоктування – обумовлюють виражене та стійке зниження маси тіла.
 2. Ремісія або повне зникнення більшості супутніх захворювань, зумовлених ожирінням, покращення якості життя.
 3. Використання мініінвазивних технологій в лікуванні ожиріння спрямоване на зменшення післяопераційної травми та реабілітації після оперативного втручання.

Які оперативні втручання виконують на базі КП «Лікарня №2 імені В.П. Павлусенко» ?

 1. Постановка внутрішньошлункового балону.

У порожнину шлунку вводиться спеціальний балон, який займає значну кількість об’єму органу, що сприяє швидкому насиченню. В більшості пацієнтів дане оперативне втручання використовується як підготовка для подальшого оперативного лікування, використання балону суттєво розширює можливості лікування хворих на ожиріння.

 1. Рукавна резекція шлунку або Sleeve gastrectomy.

Виконується лапароскопічним методом. Проводиться видалення великої кривизни і дна шлунку де виробляється гормон грелін, який відповідає за зниження апетиту.  Є окремою самостійною процедурою для лікування метаболічних розладів.

 1. Шунтування шлунку ( Gastric-by-pass).

Комбіноване оперативне втручання, що поєднує в собі зменшення об’єму шлунку та реконструкцію тонкої кишки, скеровану на зменшення всмоктування жирів і вуглеводів.